Ringaudai.eu / Naujienos / Ringaudų bibliotekoje pagerbtas iškilus mokytojas Antanas Dagilis

Ringaudų bibliotekoje pagerbtas iškilus mokytojas Antanas Dagilis

 Ringaudų bibliotekoje pagerbtas iškilus mokytojas Antanas Dagilis

Šviesus, visapusiškas žmogus, iš kurio mokėsi ne tik vaikai, bet ir mokytojai – taip Kauno rajono garbės ženklo savininką, mokytoją lituanistą, kraštotyrininką Antaną Dagilį apibūdina jo buvę mokiniai ir kolegos, susirinkę į Ringaudų biblioteką.

Neseniai 80-metį atšventęs mokytojas yra parašęs knygą „Tabariškių parapija“, kartu su bendraklasiu rašytoju Robertu Keturakiu parengęs knygą apie pokariu Garliavos vidurinę mokyklą baigusią pirmąją abiturientų laidą „Gyvenimas be stebuklų“. Šiuo metu  ringaudiškis mokytojas renka medžiagą knygai apie Garliavos valsčių.

Baigęs Garliavos vidurinę mokyklą, A.Dagilis Vilniaus universitete stojo į žurnalistiką, tačiau nebuvo priimtas, mat nebuvo komjaunuolis. Tuomet įstojęs į lituanistiką. Vadinamasis 1956 m. lituanistų kursas, kuriame studijavo ir rašytojas Juozas Aputis, tapo žinomas represinėms sovietinėms struktūroms: tai jie Rasų kapines per Vėlines lanko, tai renka parašus už tai, kad Vilniaus arkikatedra bazilika būtų grąžinta tikintiesiems. Baigus šį kursą kelias į kai kurias darbovietes buvo uždarytas.

Mokytojauti A.Dagilis pradėjo Gudelių vidurinėje mokykloje, po metų buvo paskirtas į Tabariškių aštuonmetę. 1977–2003 m. lituanistu dirbo Noreikiškių vidurinėje mokykloje (dabar – Akademijos U.Karvelis gimnazija). Mokytojas prisimena, kaip sovietmečiu iš vykdomojo komiteto važiuodavusios komisijos jam, kaip ir kai kuriems kitiems mokytojams, jei stosią į komunistų partiją, siūliusios direktoriaus postą. Tačiau ši perspektyva A.Dagilio neviliojo.

Pasak mokytojo, jam arčiau širdies visada buvęs literatūros mokymas, tačiau sovietmečiu tai daryti buvo sudėtinga. „Trečdalis buvusios privalomos literatūros apskritai nenusipelno literatūros vardo – tai buvo politizuoti dalykai. Tai labai iškreipė lietuvių literatūrą – visos tos „usnynės“, „kalvio Ignoto teisybės“. Be to, būdavo, taisai vienuoliktokų, dvyliktokų rašinius. Jei kokios, kaip mes vadindavom, „kudlotos“ minties nepavingiuoji – turi aiškintis prieš idėjinius tikrintojus“, – prisiminė pašnekovas.

Švenčiant jubiliejų, mokytojo namuose, šiai progai skirtame renginyje Ringaudų bibliotekoje rikiavosi sveikintojų eilės: buvę mokinai ir kolegos, bendruomenės nariai, valdžios atstovai.

„Mokytojas A.Dagilis – labai šviesus, padorus žmogus, tikras Lietuvos patriotas, daug nuveikęs tam, kad gimtoji kalba taptų savastimi kiekvienam mokiniui. Puikus kolega, pareigingas, kryptingas žmogus, kolektyve turėjęs didžiulį autoritetą, labai vertintas“, – šiais žodžiais jubiliatą apibūdino jo ilgametis kolega, lituanistas, Akademijos U.Karvelis gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Juška. Jaunystėje savarankiškai dailę studijavęs A.Dagilis yra restauravęs senųjų medžio skulptūrų,  sukūręs tapybos darbų. Užsibrėžęs nukopijuoti Ermitažo muziejuje eksponuojamą Leonardo da Vinci „Madoną su kūdikiu“, tai ir padaręs – dailės žinovų vertinimu, labai preciziškai. Šiuo metu Ringaudų bibliotekoje veikiančioje parodoje eksponuojami tapybos darbai, kiti dailės kūriniai iš A.Dagilio kolekcijos.

Nuoširdų renginį suorganizavo buvę Tabariškių mokyklos ir U.Karvelis gimnazijos mokytojai.

Vaida Milkova

Nuotraukos iš renginio >


Komentarai

Renginių kalendorius

‹‹ Balandis ››
Pr An Tr Kt Pn Š S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Apklausos

Ar pageidautumėte, kad priemiestinis autobusas Kaunas-Ežerėlis (Nr.157) važiuotų per Ringaudus (Gėlių ir Jurginų gatvėmis)?

Rezultatai